fbpx

Naučte se říkat NE

Proč je pro tolik lidí obtížné někomu něco odmítnout? Z jakého důvodu se u toho cítí nepatřičně? Proč je důležité to umět? Většinou jsou to dva hlavní důvody. Často jsou propojené–chceme se vyhnout hněvu a chceme ocenění od druhých lidí. Kde se to v nás bere?  Bývá to většinou je dáno výchovou v prvních letech života. „Musím udělat to co mi nařídí autority.“ „Chci se vyhnout křiku a výprasku.“ „Když nikoho nezklamu a vyhovím ostatním, budou mě mít lidi rádi.“

Pak mi to ale přeroste přes hlavu a já zjistím, že se kladu až úplně na poslední místo.

Většinou se to naštěstí netýká všech oblastí, což je dobře.

Schopnost odmítnout a zastat se sám sebe úzce souvisí se sebevědomím a se sebeláskou. To jsou základy, na kterých stavíte.

Naučit se říkat ne je důležité. Umožňuje nám stanovit si hranice a chránit své vlastní potřeby.

Ostatním se vaše nové já které, které dokáže odmítnout, nebude líbit. Jsou zvyklí na vaši neustálou ochotu a pomoc Počítejte s tím.

Při odmítnutí nemusíte nikomu, jak se říká, zranit city. Odmítněte slušně a s respektem k druhému.

Buďte sebevědomí. Mít vědomí své vlastní hodnoty a preferencí vám pomůže lépe vyjádřit  nesouhlas. Věřte si a držte se svého rozhodnutí. Říkání NE trénujte.

Respektujte své hranice, když vám něco nevyhovuje nebo je to dokonce proti vašemu přesvědčení a ničí to vaše zdraví, nebojte se to sdělit.

Jako každá dovednost, i vyjádření nesouhlasu vyžaduje praxi a dá se naučit. Začněte tím, že si stanovíte menší cíle, postupně se vystavujte situacím, ve kterých odmítáte. Časem se budete cítit pohodlněji a sebejistěji při vyjádření svého nesouhlasu. Držíme palce!

Co byste navrhli Anně, aby co nejlépe vyřešila svoji situaci?

Příklad Anny

Jmenuje se Anna a je jí přes 60 let. Pracuje, má dospělé děti, přítele a stará se o svůj dům. Trápí ji artritida. Její zdravotní stav se začíná nyní zhoršovat. Nezvládne již všechny fyzické práce tak jako dřív. Co ji však trápí nejvíc? Nároky její maminky. Maminka žije sama ve velkém domě vzdáleném 50km od Anny. Celý život byl její prioritou úklid. Mít doma vše perfektně čisté a upravené, „z podlahy by se dalo jíst.“ Nechce se toho zříci ani teď, když už je ve vysokém věku a sama takový úklid nezvládne. Požaduje po Anně pravidelnou pomoc. Je přeci její dcera a je to její povinnost. Úklidové nároky nejsou malé. Každý měsíc chce po Anně umýt všechna okna, kterých je v tom velkém domě 20, vyprat záclony a vyčistit potahy.. Anna nedokáže říci ne. Vůbec si odmítnutí těchto požadavků mamince nedokáže představit. Na druhou stranu má pocit, že se zhroutí, fyzicky i psychicky.

Jak má Anna podle vás postupovat?

Další články pro vás

Naučte se říkat NE

Proč je pro tolik lidí obtížné někomu něco odmítnout? Z jakého důvodu se u toho cítí nepatřičně? Proč je důležité to umět?
Většinou jsou to dva hlavní důvody. Často jsou propojené–chceme se vyhnout hněvu a chceme ocenění od druhých lidí. Kde se to v nás bere?  Bývá to většinou je dáno výchovou v prvních letech života. „Musím udělat to co mi nařídí autority.“ „Chci se vyhnout křiku a výprasku.“ „Když nikoho nezklamu a vyhovím ostatním, budou mě mít lidi rádi.“

Přečíst »

Sebevědomí: Klíč k sebeúctě a úspěchu

Jako Škola sebevědomí bychom si měli v první řadě definovat, co si pod tím slovem SEBEVĚDOMÍ mám vlastně představit. V první řadě chceme říct, že pokud v našich článcích zmiňujeme sebevědomí, myslíme tím ZDRAVÉ sebevědomí ve smyslu „Před nikým se neponižuj, nad nikým se nepovyšuj“.

Přečíst »